Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

" Zaprowadzenie Chrześcijaństwa " R.P 965


Mieszko I (ok 992/935 - 992),książę polski od ok. 960 r. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka, Lamberta i Świętopełka. Brat Czcibora. Po kądzieli dziadek Kanuta Wielkiego. Mieszko I to historyczny pierwszy władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Kontynuował politykę swojego ojca i dziadka, którzy jako władcy pogańskiego księstwa znajdującego się na terenach obecnej Wielkopolski, poprzez sojusze lub siłę militarną podporządkowali sobie Kujawy oraz prawdopodobnie Pomorze Wschodnie i Mazowsze. Przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zajmując je po rzekę Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę. Poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. oraz ślub (w 965 r.) z Dobrawą Przemyślidką Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Oprócz podbojów duże znaczenie dla przyszłości księstwa Polan miały także jego reformy wewnętrzne, mające na celu rozbudowę i usprawnienie państwa.

Anonimowy rycerz, przedstawiciel Starżów, jednego z najstarszych rodów w Polsce.

Członkowie drużyny Mieszka" Tokalający księcia ".

Wojciech (Adalbert) (ok. 956-997), syn Sławnika, księcia czeskiego na Libicach, biskup praski 983-988 i 992-994, misjonarz Prus, zamordowany 997, kanonizowany 999.

Adelajda (Biała Knegini), rzekoma siostra Mieszka I, utożsamiana dawniej z żoną Gejzy, księcia węgierskiego i matką świętego Stefana.

Czcibor (zm. po 972), brat Mieszka I.

Radzim-Gaudenty (960/970-1016?), syn Sławnika, księcia czeskiego na Libicach, brat św. Wojciecha, towarzysz jego podróży do Pol¬ski i misji do Prus 997, pierwszy arcybiskup gnieźnieński 1000.

Benedykt (Bogusza), subdiakon, towarzysz życia i śmierci św. Wojciecha.

" Zastęp wojewodów i żupanów " - starszyzny i urzędników książęcych z rodzinami.

Jordan (zm. 984), pierwszy biskup polski (misyjny) z siedzibą w Pozna¬niu 968.

Dobrawa (Dąbrówka) (zm. 977), córka Bolesława I Srogiego, księcia czeskiego, żona Mieszka I od 965. Przez małżeństwo to zblizyła się Polska do zachodu iprzejęła zasadami wiary katolickiej. Pochowana w Gnieźnie.

" Wysłannicy czeskiego Bolesława "(Bolesława I Srogiego)

( Bolesław I Srogi ) Bolesław I Okrutny; ur. po 903, zm. 15 lipca 972) – książę Czech od 935 (ewentualnie od 929) do 972 z dynastii Przemyślidów. Syn Wratysława I i Drahomiry, młodszy brat Wacława I Świętego; teść Mieszka I.).

Benedyktyni, najstarszy zakon na ziemiach polskich.

Anonimowa rodzina (stanu chłopskiego?).

"Wiekowy dudziarzT.

" Młody wojownik uchodzący z odłamem kamiennym zwalonego bożyszcza ".

Benedyktyni, najstarszy zakon na ziemiach polskich.